Akra Jazz | 3. Antalya Akra Caz Festivali başlıyor
21345
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-21345,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.6,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.3,vc_responsive
 

3. Antalya Akra Caz Festivali başlıyor

26 EYLÜL - 09 EKİM 2020 - AKRA HOTELS, ANTALYA

3. Antalya Akra Caz Festivali başlıyor

 

Caz müziğin ünlü isimleri, 3. Antalya Akra Caz Festivali‘nde sanatseverlerle buluşuyor. Bu yıl Antalya’da üçüncüsü gerçekleşecek olan festival, modern ve klasik cazın yanı sıra caz müziği, funk, rock, latin, soul ve elektronik tarzla harmanlayan renkli bir müzikal yelpazeyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Haziran ayında yapılması planlanan fakat; Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilgili bakanlıklarınca yayınlanan genelgeler kapsamında alınan önlemler ve uluslararası seyahat engelleri gibi nedenlerle ertelenen 3. Antalya Akra Caz Festivali, 26 Eylül – 09 Ekim 2020 tarihleri arasında Akdeniz’in ve Bey Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotels ‘in açık hava sahnesinde gerçekleşecek. Türk Hava Yolları’nın ulaşım sponsoru olduğu, Akra Hotels tarafından düzenlenen festivalin biletleri, yurt içinde ve yurt dışında Biletix gişelerinden ve biletix.com adresinden alınabilir.

 

Festival üçüncü yılına; kendine has yorumu, renkli ve güçlü sesiyle beğeni toplayan, Hollanda’da yaşayan Türk kökenli sanatçı Karsu ile başlıyor. 26 Eylül’deki açılış gecesinde caz, blues, funk ve etnik ritimleri birleştirdiği bestelerini seslendirecek olan Karsu’nun yanı sıra Akra Jazz Band de sahne alacak.

 

Gitar sanatçısı Önder Focan ve Şallıel Kardeşler; funky ve enerjik ritimlere sahip, tamamen caz repertuvarından oluşan “Funkbook” projesiyle 30 Eylül’de sahnede olacak.

 

“İstanbul Sessions” projesiyle İstanbul’un dinamik renklerini sunmaya devam eden İlhan Erşahin, sevilen parçaları ile 2 Ekim’de, grubuyla festival sahnesinde olacak bir diğer isim.

 

Akustik bir caz manouche grubu olan Flapper Swing, 1920’li ve 30’lu yılların caz standartlarını seslendirecekleri “Swing Gecesi” ile 3 Ekim akşamı izleyenlere festivalin en renkli konserlerinden birini yaşatacak.  Gecede Flapper Swing’e, swing döneminin muhteşem danslarıyla “Swing Dance Antalya” eşlik edecek.

 

Sonic Boom, müzikseverlerin yakından tanıdığı dört başarılı isim, Elif Çağlar (vokal), Çağrı Sertel (tuşlu çalgılar), Alp Ersönmez (bas gitar) ve Volkan Öktem’in (davul) bir araya gelmesiyle, 2019 yılında kuruldu. “Sonic Boom” projesi 7 Ekim’de dinleyenlerle buluşacak.

 

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, üçüncü yılında da festivali yalnız bırakmıyor. 8 ve 9 Ekim tarihlerinde iki konser ile sanatseverlerle buluşacak olan sanatçının, Türk edebiyatının unutulmaz şair ve yazarlarının şiirlerini bestelediği şarkı albümlerinin dördüncüsü olan yeni albümü Antalya’da ilk kez dinleyenlerle buluşacak. Fazıl Say şarkılarını güçlü sesi ve büyüleyici sahne performansıyla solist Serenad Bağcan yorumlayacak. Vurmasazlarda Aykut Köselerli, viyolonselde Jamal Aliyev eşlik edecek.

 

Avrupa caz sahnelerinin renkli sesi “Karsu”

 

Festivalin açılış konseri, kendine has yorumu ve güçlü sesiyle dünyada büyük beğeni toplayan sanatçı Karsu ile olacak. Şarkılarının neredeyse tamamını kendi yazıp besteleyen sanatçı, renkli sesiyle olduğu kadar sahne performansı ve enerjisiyle de dinleyenleri kendine hayran bırakıyor. 2016 yılında Hollanda’nın önemli müzik ödüllerinden olan Edison World Jazz Ödülü’nü kazanarak, Avrupa caz sahnesinde kendine güçlü bir yer edinen Karsu’nun albümlerinde; caz, blues, funk ve etnik ritimlere rastlamak mümkün. 26 Eylül Cumartesi akşamı 20:30‘da Akra Hotels’de dinleyici ile buluşacak olan Karsu’nun yanı sıra, gecede Antalya’da yaşayan caz müzisyenlerden oluşan Akra Jazz Band de sahne alacak.

 

Önder Focan ve Şallıel kardeşler “ Funkbook”  ile sahnede

 

Festivalin ikinci gecesinde, gitarist Önder Focan, saksafoncu kardeşler Anıl ve Batuhan Şallıel “Funkbook” projesiyle izleyici ile buluşacak. Funky ve enerjik ritimlere sahip, tamamen caz repertuvarından oluşan projede sanatçılara, her biri enstrümanlarında oldukça yetkin müzisyenler olan Halil İbrahim Işık (piyano-synthesizer ), Mehmet Özen (elektrik bas), Erhan Seçkin (davul) eşlik edecek. Önder Focan’ın melodik besteleri ve müzisyenlerin doğaçlamaları ile kendine özgü bir hava yakalayan “Funkbook”, 30 Eylül Çarşamba   akşamı saat 20:30‘da Akra Hotels’de dinlenebilir.

 

İlhan Erşahin ve “İstanbul Sessions “

 

New York’ta yaşayan saksafon sanatçısı İlhan Erşahin, tüm dünyada büyük ilgi gören projesi “İstanbul Sessions”ile İstanbul’un dinamik renklerini sunmaya devam ediyor.  İçinde cazdan rock müziğe, diskodan dub’a kadar pek çok müzikal tını barındıran zenginlikte olan ve özgün soundlarıyla dikkat çeken “İstanbul Session’s” da Erşahin’in yanı sıra, bast gitarda Alp Ersönmez, davulda Turgut Alp Bekoğlu ve perküsyonda İzzet Kızıl sahne alıyor.  2 Ekim Cumaakşamı 20:30‘da Akra Hotels’de sanatseverlerle buluşacak olan İlhan Erşahin ve grubu, gecede “İstanbul Sessions’un sevilen parçalarını yorumlayacak.

 

Flapper Swing ile muhteşem “Swing Gecesi”

 

Akustik bir caz manouche grubu olan Flapper Swing “Swing Gecesi” ile izleyenlere festivalin en renkli gecelerinden birini yaşatacak. Repertuvarında Django Reinhardt bestelerine ve 1920’li 30’lu yılların caz standartlarına yer veren grupta; Nevin Hetmanek (vokal), Erhan Erbelger ve Tomas Hetmanek (gitar), Tamer Temel (klarnet), Peter Salvucci (saksafon),  Kaan Bıyıkoğlu (piyano), Volkan Topakoğlu (kontrbas) sahne alıyor. Keyifli ve güçlü performanslarıyla dikkat çeken ve özel bir dinleyici grubu bulunan Flapper Swing, 03 Ekim 2020 Cumartesi günü 20:30‘da Akra Hotels’de dinleyenlere unutulmaz bir müzik şöleni yaşatacak.  Antalya’da swing dansları üzerine atölyeler, etkinlikler düzenleyen, swing dönemi kültürünü yaşatmayı ve paylaşmayı amaçlayan Swing Dance Antalya; bu özel gecede danslarıyla Flapper Swing’e eşlik edecek.

 

“Sonic Boom” enerjisi

 

“Sonic Boom”, müzikseverlerin yakından tanıdığı dört başarılı isim, Elif Çağlar (vokal), Çağrı Sertel (tuşlu çalgılar), Alp Ersönmez (bas gitar) ve Volkan Öktem’in (davul) bir araya gelmesiyle, 2019 yılında kuruldu. 2020’nin başlarında dinleyiciyle buluşan grup, konserlerinde bestelerin yanı sıra, r&b, hip-hop ve elektronik müzik hit’lerini de özgün tarzıyla yeniden yorumlayarak çalıyor. Geçtiğimiz şubat ayında stüdyoya girerek bestelerini ilk kez kaydeden “Sonic Boom” şu sıralar, “Please” isimli ilk teklisini, Babylon İstanbul konser görüntülerinden oluşan video klibi eşliğinde yayınlamaya hazırlanıyor. “Sonic Boom”, 7 Ekim  Çarşamba günü 20:30‘da Akra Hotels’de sahnede olacak.

 

Fazıl Say yeni şarkı albümüyle ilk kez Antalya’da…

 

Festival üçüncü yılına, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın vereceği iki muhteşem konser ile veda ediyor. Sanatçının, Türk edebiyatının unutulmaz şair ve yazarlarının şiirlerini bestelediği şarkı albümlerinin dördüncüsü olan yeni albümü, Antalya’da ilk kez dinleyenlerle buluşacak.  Fazıl Say şarkılarını güçlü sesi ve büyüleyici sahne performansıyla solist Serenad Bağcan seslendirirken, vurmasazlarda Aykut Köselerli, viyolonselde ise Jamal Aliyev sahne alacak. Yeni albümde Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Sabahattin Ali, Kaygusuz Abdal, Aziz Nesin, Metin Altıok ve Ömer Hayyam şiirleri yer alıyor. Bu muhteşem konserler, 8 ve 9 Ekim günlerinde 20:30‘da Akra Hotels’de dinleyenlerle buluşacak.

 

Festival biletleri Biletix’te Satışta…

Türk Hava Yolları’nın ulaşım sponsoru olduğu, Akra Hotels tarafından düzenlenen festivalin biletleri, yurt içinde ve yurt dışında Biletix gişelerinde ve biletix.com adresinde satışta.  3.Antalya Akra Caz Festivali’nin tek konser biletleri 120 TL’den, tüm konserleri kapsayan kombine biletleri ise 400 TL’den Biletix gişelerinden ya da www.biletix.comadresinden alınabilir.

 

Bilet satışı ve etkinlik ile ilgili tüm düzenlemeler, Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilgili bakanlıklarınca yayınlanan genelgelerdeki şartlar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. Festivaldeki etkinlikler numarasız oturma düzeniyle gerçekleşecektir. Festival tarihine kadar Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilgili bakanlıklarınca ayakta etkinliklere izin verilmesi ile ilgili genelge çıkması durumunda festivaldeki etkinlikler, genelgedeki şartlar doğrultusunda geçmiş yıllarda olduğu gibi ayakta gerçekleşecektir.